Delovanje rek, njenih tokov in ciklov je v precejšnji meri poznano, a odnos lokalnih, državnih politik in gospodarstva, industrije do rek postavlja človeškemu bivanju in kulturi nove izzive. Ljudje reke redno izrabljamo, s svojimi posegi pa se le redko trudimo popraviti nastalo škodo in ponovno oživiti vitalne ekosisteme, izgubljene med številnimi okoljskimi katastrofami, ali celo le-te s preventivo preprečiti. Kljub temu, da so sodobnemu človeku in njegovemu bivalnemu okolju reke v veliki meri prilagojene, obstaja strah pred njeno neukročenostjo. Tudi zaradi nerazumevanja in nesprejemanja njenih zakonov.
Na sledi dosedanjega antorpološko-umetniškega raziskovanja in eksperimentov je Anja Podreka neposredno v lokalnem okolju Galerije Simulaker zasnovala projekt, ki ponuja sestop iz antropocentričnega gledišča in vzpostavitev kritične misli ob vprašanjih: Kako reko obravnavamo in poslušamo – kako upoštevamo njene naravne zakonitosti? Ali obstaja drug način sobivanja, kjer njenih danosti ne koristimo z uničevanjem rečnih in obrečnih ekosistemov, ki za seboj velikokrat prinašajo nesreče tudi nam? Kakšno sobivanje lahko si z rečnimi sistemi uredimo ob ponovnem ozaveščanju o značilnostih posameznih rek? Kako z rekami bivati naprej, ne da bi samim sebi pljuvali v skledo?
Izhodišče projekta Anje Podreke so opažanja zgoraj opisanega odnosa med vodnimi sistemi ter ljudmi, oblastmi in gospodarstvom. V okviru nastajanja in razvijanja projekta se loteva raziskovanja na terenu, k čemur pristopa z budnim etnografskim očesom in antropološkimi raziskovalnimi metodami, ki se prepletajo z avtoričino umetniško prakso. Za razstavo Prostor reki v Galeriji Simulaker se je Podreka vsebinsko osredotočila na reko Krko in nekoč in danes obstoječe načine sobivanja z njo. S prebivalci in strokovnjaki je opravila intervijuje ter posnela zvočno sliko posameznih delov reke. Projekt je tako zasnovan skupaj s prebivalci na lokaciji, kjer je potekalo njeno antropološko-umetniško raziskovanje.
Zvoki rečne okolice in intervijuji so manifestirani v posnetku, ki ga bo mogoče slišati na dan otvoritve v zvočnem sprehodu ob reki Krki. Po v naprej pripravljeni poti nas bo spremljala umetnica Anja Podreka.
_
Anja Podreka (1987, Ljubljana) je mlada ustvarjalka, diplomirala je iz likovne pedagog (Pedagoška fakulteta v Ljubljani, 2013) ter magistrirala na področju scenografije na HKU-Academy of arts Utrecht (2016). Med študijem je bila tudi na tri mesečni izmenjavi na Severnem Irskem, St. Marys University (2011). Poleg samostojne umetniške dejavnosti vodi likovno-ustvarjalne delavnice, v katerih teži k inovativnosti in samostojnosti otrok.Kot asistentka scenografije je sodelovala z ga. Magdo Lapajne (RTV) pri ustvarjanju dokumentarnega filma o pionirju lutkarstva v Sloveniji; Milanu Klemenčiču ter z ga. Jeleno Sitar Cvetko, pri predstavi “Moj dežnik je lahko balon” (2013).
V letošnjem letu je predstavila tri projekte: performantivni projekt oziroma “walking performans” z naslovom Mapiranje spominov Človek-Dravana Mariborskem otoku (pod okvirom Festival Drava), razstavo Kamniv Layerjevi hiši v Kranju ter bio-tehnološki projekt Žile, v Biotechna labu na Kersnikovi v Ljubljani.Za razstavljena dela Kamnije leta 2014 prejela nagrado DLUM Primavera 2014 (2. listina), lani pa je v galeriji MediaNox predstavila interaktivno inštalacijo Plasti. Omenjen projekt je bil razstavljen tudi na Nizozemskem v Utrechtu (2015).
Kuratorka: Anja Zver
_